Топ насоки на коневъдството

Топ насоки на коневъдството

Топ насоки на коневъдството

Blog Article

Разглеждано в исторически аспект, коневъдството по нашите земи е било много добре развито още от времето на траките. Археологическите разкрития от тази епоха ни представят едно изключително богато типово разнообразие, включващо диви и местни примитивни коне, прототип на тежковозните, и изящни ездови коне.

Според информацията, качена на сайта на Министерството на земеделието и горите, най-популярните сред тях са: Арабска порода, Чистокръвна английска порода, Източнобългарска порода, Дунавска порода, Плевенска порода, Тракененска порода, Хановерска порода, Рисисти породи, Тежковозни породи, Шотландско пони, Хафлингер, Аборигенни породи – Каракачански и Делиормански кон.

ФОРМА НА ОБУЧЕНИЕ Дневна, дистанционна или смесена

Създадената Наци­оналната асоциация по коневъдство започва да следи за развъждането и отглеждането на следните породи в България: Чистокръвни арабски коне; Полукръвни арабски коне – Шагия; Чистокръвни английски коне; порода Източнобългарски кон; Плевенската порода коне; Хановерска порода; Холщайнерска по­рода; Тракененската порода; порода Дунавски кон. 

Чистокръвните арабски коне са най-старата културна порода, създадена в продължение на много векове. Точният им произход не е изяснен, но съществуват данни, че коне от този тип е имало на Арабския полуостров още през П-Ш век пр.н.е. В резултат на пустинните условия, при които са създадени и отглеждани дълго, Чистокръвните арабски коне са Коневъдство добре адаптирани към сурови условия на живот, невзискателни са към фуражите, притежават екстремна сила, издръжли вост и здравина.

Национален съвет по генетични ресурси в животновъдството

В конна база “Тракиец” всеки желаещ може от отблизо да се запознае с тази порода.

За да се използва ефективно слънчевата енергия и да се поддържа възможно най-висок добив на електроенергия, редовното почистване на всички слънчеви и фотоволтаични системи е важно.

Подобно на коневъдство на хибриди, отглеждането на магарета се е извършвало като по-евтина и по-непретенциозна алтернатива на коневъдството. Предимно в селските региони това е била алтернативата вместо притежаване на кон.

Местата за концентрация (оборите, стопанските дворове), за отглеждане на говеда се назоват с общото име кравеферми

Изисквана степен на образование/ квалификация – За придобиване на трета степен на професионална квалификация по професията входящото минимално образователно равнище за ученици е завършено основно образование.

При едрия рогат добитък – младите говеда са телета, съответно месото, добивано от тях е телешко. Младите овце са агнета, а месото е агнешко; когато е от по-зрели овце, е шилешко или овче. При козите – младите са ярета, а месо им е ярешко. Същото важи и за най-широко разпространеното птицевъдство – отглеждането на кокошки. Малките кокошки се наричат с общия термин пилета, а месото им е пилешко.

Вижте подробна информация в основната статия Бубарство

Сфера на дейност – Работникът в животновъдството упражнява дейността си в сферата на растениевъдството и животновъдството.

Report this page